Blog

Çatılardan Ses Geliyor

  Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz çatılarda son teknoloji ürünü olan TPO bazlı su yalıtım membranını İtalya’dan Çin’e kadar olan coğrafyada kendilerinin ürettiğini söyledi.

  Sentetik ürün pazarında Avrupa’nın en büyük ilk üç firması içinde yer alan Multiplan Yalıtım Sistemleri ve dünya lideri Down Elastomers işe ortaklaşa düzenledikleri “Çatılardan ‘Ses’ Geliyor” konulu TPO Membran tanıtım toplantısı 19 Nisan Salı günü İstanbul Fulya’da gerçekleşti. Fulya’daki Yapı Endüstri Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü Sayın Yavuz, Dow Elastomers EMEA Bölge Müdürü Pierre Burelli yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. İki saat süren tanıtım toplantısında Multiplan yetkilileri “Çatı Sektörünün Öncülerinden Multiplan’ın Yeni Ürünü TPO Membran”, Dow Elastomers Çatı Malzemeleri ve Su Yalıtımı Teknoloji Uygulama Lideri Dr. Stefan Ultsch “ Çatı Teknolojisinde Su Yalıtımı” ve Unisolar Satış Müdürü Dr. Marteen Von Cleff “Enerji Üreten Çatılar” hakkında bilgi verdiler.

  catises

  YENİ NESİL ÇATILARA DİKKAT ÇEKİLDİ
  Multiplan Yalıtım Sistemleri Genele Müdürü M. Nazım Yavuz binaların artık enerji tasarrufu sağlaması ötesinde kendi enerjisini de ürettiğini ve bu konsept içerisinde en önemli unsurun çatılar olduğunu söyleyerek, “Hepimizin bildiği gibi dünya artık yeşil bina konseptine doğru ilerliyor. Bu yeşil bina konseptinin en önemli unsurlarından biri ise çatılar oluyor. Bu trend diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlıyor. İşte biz bu gelişimden hareketle sizlerle çatı sektöründeki yeni trendleri tartışmak ve bunların ülkemize olan yansımalarını konuşmak istedik” dedi. Genel Müdür yavuz ayrıca “Çatılardan Ses Geliyor” konsepti ile tasarladıkları etkinlikle su yalıtımı, solar enerji, üretimi ve daha az sera gazı emisyonu sağlayan yeni nesil çatılara dikkat çekmek istediklerini söyledi.

  TÜRK YALITIM SEKTÖRÜNE İLKLERİ GETİRDİK
  Firma hakkında da kısa bir bilgi veren Genel Müdür Yavuz, “Multiplan Yalıtım Sistemleri olarak Alman ortaklarımızla beraber sentetik örtülerde Avrupa’nın ilk üç firması içinde yer alıyoruz. Dünya’da TPO membran üreten sekiz firmadan biriyiz. Bugüne kadar Türk yalıtım sektörüne ilkleri getirdik. Türkiye’de gerçek anlamda ilk PVC membran üreten firma biz olduk” şeklinde konuştu. Yavuz yeni ürünleri olan Multiplan TPO Membranı sunmaktan gurur duyduklarını ve çatılarda son teknoloji ürünü olan TPO bazlı su yalıtım membranını İtalya’dan Çin’e kadar olan coğrafyada kendilerinin ürettiğini sözlerine ekledi.

  ENERJİ HARCAMALARINDA MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR
  Yavuz TPO Membranın tarihçesi hakkında bilgiler vererek, TPO Membranın sağlamış tasarruf hakkında şunları söyledi:
  “TPO Membranlar, çatılarda tasarımcılara tasarımlarında maximum özgürlük tanırken, atmosfer koşullarına üstün dayanımı, sıcakta ve soğukta mükemmel elastikiyeti, ağır metal içermeyen çevre dostu bir ürün olması, UV dayanımı, bitki kök dayanımı sayesinde yeşil çatılarda uygulanabilmesi, güneş ışınlarını % 80’lere kadar yansıtması ve bu sebeple enerji harcamalarında maliyetleri düşürmesiyle ideal bir çözüm sunuyor. Bununla birlikte fotovoltaik enerji üretimi için ince film teknolojisi ile üretilmiş, esnek solar panellerin, TPO membranlara lamine edilerek çatıları, enerji üreten çatılara dönüştürmesi TPO membranın üstün özelliklerinden biri”

  YÜZDE 100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
  “TPO membranlar, yüksek yansıtılıcık özellikleri ile dış ortamdaki ısı ile aynı sıcaklıklarda kalıyor, konveksiyon yolu ile yapıların ısınmasını engelliyor. Ortalama bir yaz gününde güneş ışınlarının pik nokta yaptığı anlarda siyah membranlardaki ısı 75 derecelere varırken, TPO membranlar 45 dereceler seviyesinde kalıyor. Aradaki ısı farkı 30 dereceler seviyesinde. TPO membranlar üretim prosesi süresince yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor”

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!