Blog

Müteahhitlerin İnşaat Yapmasının Nedeni

Bizim ülkemizde müteahhit olmak için belirli bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekmiyor. Yeteri kadar parası olan çoğu insan inşaat sektörüne girerek müteahhit oluyor. İnşaat sektörü ülkemizde son yıllarda aşırı yükselişe geçmiştir. Son 20 yılın en çok para kazandıran sektörü konumuna gelmiştir. Fakat son 2 ayda düşüşe geçmiştir. Bunun sebebi ise bankalardaki yüksek faiz oranı ile insan alım gücünün düşmüş olmasıdır. Müteahhit olmak neden mantıklıdır?

 Müteahhitlik Nedir?

  Müteahhitlik bir ve birden fazla binayı yapan bireye verilen genel isim. 0’dan bir yer oluşturan kişiye denir. Müteahhit olmak için bizim ülkemizde sadece paranızın olması yeterlidir. Hiçbir belge istemeyen bu meslek altında elemanlar (Mimar, Mühendis, İşçi vs.) çalıştırarak bina tamamlamayı sağlıyor ve inşaatı tamamlayarak piyasaya sunuyorlar. Bu sayede eğitim görmeden kolay yoldan çok fazla para kazanmış oluyorlar.

 Neden Müteahhitler Çok Kazandırıyor?

  Bizim ülkemizde iş gücü yüksek olmakla birlikte işçilere verilen ücretlerin az olmasının sebebi bunlardan biridir. Çok aza mal olan dev binalar, rezidanslar 1 dairelik fiyatlarına mal oluyor. Bu kar eğitim görmemiş bir birey için milyonerlik kapısına kadar çıkıyor. Ülkemizde bu kadar revaçta olmasının asıl nedenlerinden biride budur.

 Ülkemizdeki İnşaat Sektörü Durumu Nedir?

  İnşaatsektörü Suriyeli mültecilerin ülkemize girmesiyle hız kazandı. Yaklaşık bu hız 4 yıl piyasayı ayakta tuttu. Günümüzde inşaat sektörü de dahil birçok sektör hızını kesti. Bunun başlıca sebeplerinden biri inşaat gibi büyük sektörlerde para harcaması yapmak için yüksek meblağlara ihtiyaç duymaktır. Elinde o kadar para olmayan insanlar ise kredi yoluyla evlere arsalara sahip olmak istiyor fakat günümüzde kredi faizleri o kadar fazla ki insanlar kredi almak için korkuyor ve sektörler bu alım gücünden etkileniyorlar. Ülkemizdeki inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor.

 Müteahhitlerin Bina Yapma Nedeni Nedir?

  Son 5 yıldır mülteci sorunuyla da ülkemizde inşaata piyasa daha fazla yer vermek zorunda kaldı. Çok fazla insan akını olduğu için piyasada inşaat açığı oluştu. İnsanların temel ihtiyaçlarından biri olan barınma müteahhitler sayesinde oluyor. Ülkemizde de inşaatın yükselme sebeplerinden bir tanesi mülteci akınından kaynaklanıyor ve hükümetimizin inşaat sektörüne verdiği yardımla sağlanıyor.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!