Blog

SANAYİDE ENERJİ

Sanayide Enerji Sıkıntısı Nasıl Giderilir?

Tüm dünyada yaşanan sanayide gelişmeler doğrultusunda, aynı oranda enerji isteği de doğmaktadır. Yapılan çalışmalar göz ardı edilmese de, sadece güneş enerjisi, rüzgar enerjisi vb. enerji türleri yeterli değildir. Enerjideki sıkıntı aslında çok ciddi bir boyuta ulaşmaktadır. Bu alanda nasıl bir enerji yeterliliğine ihtiyaç duyulduğu, büyüyen sanayi karşısında cevap bulamamaktadır. Aslında her sanayi kendi içinde bir belde, bir kasaba veya bir şehirdir. Bunun için her bir sanayi şehrinin de kendi enerji sıkıntısını gidermesi gerekmektedir. Bu konuda en çevreci ve en iyi yöntem olarak geri dönüşüm ile enerji üretimi çözüm olarak kabul edilebilir.

Çözüm: Geri Dönüşüm Enerjisi

Biraz pahalı olacak bu yatırım ile sanayideki atıklardan geri dönüşüm tesisleri aracılığı ile enerji sıkıntısı giderilebilir. Bunu sadece pahalı bir yatırım olarak düşünmek doğru değildir. Çünkü bizlere miras kalan bu dünyamızın ve tabiatın bizlerden sonraki nesillere de temiz ve yaşanabilir olarak bırakmak zorundayız. Geri dönüşüm tesislerine her gün gelecek binlerce ton atıkları düşünürsek bu bir hayal değil gerçekleşmesi ihtimal olan bir projedir.

Yapılması gereken tek şey geri dönüşüm ürünlerinin sınıflandırılması ve hangi ürünlerin hangi alanda değerlendirileceğini ayarlamaktır. Her gün büyüyen insan nüfusu, ihtiyaçlar ve buna doğru orantılı olarak gelişen sanayilerimiz her geçen gün daha da fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu alanda diğer enerji türleri ile geri dönüşüm enerji sistemlerini entegre ederek bu açlığı iyice gidermiş olabileceğiz. Daha masraflı ve tehlikeli olan enerji kaynaklarının dünyamızı yok etmesini de engellemiş olacağız. Geri dönüşüm ile enerji üretimi hem çevreci hem de daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Çünkü tüketim açlığı hiçbir zaman azalmamakta, aksine daha da artmaktadır.

Sonuç: Yaşanabilir Bir Çevre

Ne kadar yeşil enerji kullanırsak, bizden sonraki nesillere kendimizi o kadar anlaşılır ve temiz bireyler olarak tanıtırız. Eyer bizler sanayideki enerji sıkıntısını çözmezsek ve akılcı çevreci projeler yapmazsak, gelecek nesillerin bir sanayisi bile olmayabilir. Dünyamızın yaşanabilirlik düzeyi her geçen gün azalsa da, yine de dünyamız bize şans vermekte ve kendimize olan güvenimizi yüksek tutmamızı söylemektedir. Bu konuda yapabileceklerimiz varken neden duyarsız kalıpta sanayilerimizi birer dünya düşmanı makinalara çevirelim ki…

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!